به گزارش تبسم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز شنبه به دعوت رسمی رئیس‌جمهور قزاقستان و برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در حوزه علم و فناوری، تهران را به مقصد آستانه پایتخت این کشور ترک کرد.

در مراسم بدرقه حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در فرودگاه مهرآباد، علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و جمعی از وزرا حضور داشتند.

روحانی پیش از عزیمت به قزاقستان برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در حوزه علم و فناوری، در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک عید سعید غدیر به ملت بزرگ ایران و مسلمانان جهان، اظهار داشت: عید غدیر روز تداوم راه هدایت است و پیامبر اسلام(ص) مسیر هدایت آینده بشر را به مسلمانان معرفی کرد و این مسیر باعث شده که امروز راه راستین اسلام را در پیش رو داشته باشیم.

وی با ابراز خوشحالی از اینکه اولین سفر در دولت دوازدهم مصادف شده است با روز عید غدیر، افزود: موضوع اجلاس در آستانه پایتخت قزاقستان،  علم و فناوری است و این در حالیست که در دنیای امروز حل مشکلات جوامع بشری نظیر فقر، اشتغال، امنیت غذایی، زیست محیطی، آب و انرژی تنها در سایه علم و فناوری امکان‌پذیر خواهد بود.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه علم و فناوری می‌تواند توسعه پایدار و اشتغال‌زا را برای ما فراهم کند، خاطرنشان کرد: برخی از کشورهای اسلامی شرکت‌کننده در این اجلاس به ویژه ایران، از پرچمداران اصلی علم و دانش در قرون گذشته هستند، کما اینکه ایران پرچمدار علوم پیش از اسلام و تمدن اسلامی در جهان اسلام بوده است.

وی با بیان اینکه همکاری، هماهنگی و هم رأیی کشورهای اسلامی در این راستا می‌تواند همه ما را یاری کرده و ما را به اهداف اصلی برساند، تصریح کرد: این اولین اجلاسی است که در زمینه علم و فناوری میان سران کشورهای اسلامی برگزار می‌شود و در آن قرار است سند ۱۰ ساله ۲۰۲۶ بررسی شود که در چارچوب آن، چگونگی همکاری‌های آموزشی در دنیای اسلام، حل معضلات کشورهای اسلامی و استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشورهای اسلامی مشخص خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه همکاری در زمینه مرز دانش، فناوری‌های نوین و علوم کاربردی از دیگر مباحث مطروحه در این اجلاس است، گفت: در این سند بحث مگا پروژه‌ها و مشارکت کشورهای اسلامی با هم در انجام پروژه‌های بزرگ نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی بررسی چگونگی  همکاری دانشگاه‌های برتر کشورهای اسلامی و ارتباط فناوری جهان با دنیای اسلام را از دیگر زمینه‌های این اجلاس عنوان کرد و افزود: امیدواریم این اجلاس پایه خوبی برای همکاری بهتر کشورهای اسلامی در علم و فناوری باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در حاشیه این اجلاس جلسه‌ای در رابطه با بررسی اوضاع میانمار میان سران برگزار می‌شود، تأکید کرد: امروز در میانمار یک فاجعه بزرگ انسانی و یک پاکسازی قومی و ایدئولوژیک در حال وقوع است و صدها هزار مسلمان در این منطقه آواره شده‌اند و دنیای اسلام نمی‌تواند در مقابل این اقدامات سکوت کند.

وی با انتقاد از سکوت و کوتاهی سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی در برابر این جنایات در میانمار خاطرنشان کرد: باید فشارها علیه دولت و ارتش این کشور افزایش یافته و سازمان‌های بین‌المللی تحرک داشته باشند و همسایگان این کشور نظیر چین و بنگلادش نیز باید در این راستا و رسیدگی به آوارگان همکاری و کمک کنند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در حاشیه این اجلاس مذاکرات دوجانبه و دیدارهایی با برخی سران کشورهای اسلامی نیز داریم، یادآور شد: در این دیدارها درباره روابط دوجانبه و توسعه مناسبات فیمابین گفت‌وگو خواهیم کرد.